Our Bishop

Most Reverend Gerard Bergie
Bishop of Saint Catharines

Bishop Gerard Paul Bergie was born on January 4, 1959 in Hamilton, Ontario. He was ordained to the priesthood on May 12, 1984 for the Diocese of Hamilton. He was named Auxiliary Bishop of Hamilton in July 2005 and ordained as a Bishop on August 24, 2005. He was named Bishop of the Diocese of St. Catharines on September 14, 2010 and installed on November 9, 2010.

Bishop Bergie Coat of Arms

Bishop Bergie’s Coat of Arms

He studied at St. Jerome’s College, the University of Waterloo and St. Peter’s Seminary, London, Ontario. He received a master’s degree in Divinity from the University of Western Ontario in 1983 and a licentiate in Canon Law from the University of Saint Thomas Aquinas (the Angelicum) in Rome in 1991.

Bishop Bergie is currently a member of the English Sector Episcopal Commission for Evangelization and Catechesis of the Canadian Conference of Catholic Bishops (CCCB), Chair of the Education Commission of the Assembly of Catholic Bishops of Ontario (ACBO) and a member of the Catholic-Lutheran Church of Canada Theological Dialogue.